Preventiebeleid

Het preventiebeleid van de OVAM is gebaseerd op onderzoek. In de loop der jaren werden tal van workshops en studiedagen georganiseerd. Op deze pagina een overzicht van al deze initiatieven. De dossiers die werden samengesteld kan je rechts op deze pagina downloaden

De volgende workshops werden reeds georganiseerd:

  • Herbruikbare bekers (31/05/2001 - update dossier: april 2004)
  • Milieuvriendelijke overheidsaankopen (25/10/2001)
  • Herbruikbare luiers (20/11/2001)
  • Afvalverbranding door particulieren (28/02/2002)
  • Afvalarme evenementen (15/05/2002)
  • Afvalarm winkelen (9/12/2002 - update dossier: november 2005)
  • Interne milieuzorg voor het lokale beleid (17/06/2003)
  • Modelreglementen (21/10/2003)
  • Vrijwilligerswerking (10/12/2003)
  • KGA preventiemogelijkheden (7/09/2004)
  • Proefproject Afvalfactuur (22/02/2005)
  • Evaluatie van het subsidiebesluit van 23 januari 2004 (25/10/2005)

Naast de workshops werden bepaalde onderwerpen dieper onderzocht op studiedagen. Ook hier werden dossiers over opgemaakt die men kan downloaden

  • 'Milieuzorg in overheidsinstellingen' (2001)
  • 'Milieuvriendelijk consumeren en produceren' (2002)
  • 'Gebruik en misbruik van LCA's in het Milieubeleid' (2003)
  • 'Het voorzorgsbeginsel' (2004)'
  • 'Kunnen we het milieu sparen? Mogelijkheden van spaar- en duurzaamheidskaarten' (2005)

Na 15 jaar Vlaams afvalpreventiebeleid werd dit gevoerde beleid van 1991 tot 2006 op een globale manier geëvalueerd. Daarvoor werd een onderzoek opgestart met drie grote doelstellingen: het verhaal en de context van 15 jaar Vlaams afvalpreventiebeleid schetsen, een milieubeleidsevaluatie uitvoeren van de belangrijkste instrumenten en strategieën die in die 15 jaar werden ingezet en het formuleren van een set aanbevelingen voor het toekomstige Vlaamse afvalpreventiebeleid. Het eindrapport van de studiedag "Wie afval vermijdt, evalueert zijn beleid - Verleden en toekomst van het Vlaamse afvalpreventiebeleid" kan gedownload worden onder publicaties.

In uitvoering van de conclusies van de studie over 15 jaar preventiebeleid werd ingezet op het ontwikkelen van indicatoren. Hierover vindt u meer info op de volgende pagina: Indicatoren

Ook werd een aanzet gegeven tot het ontwikkelen van een geïntergreerd preventiebeleid waarin producenten, consumenten, distributie en overheid samenwerken. In dit kader werden de proefprojecten milieuverantwoorde consumptie opgezet.

Dit preventiebeleid vond tenslotte ook zijn neerslag in het nieuwe Uitvoeringsplan milieuverantwoord beheer van huishoudelijke afvalstoffen, meer bepaald in actie 1 tot 4. Hier kan u het Uitvoeringsplan milieuverantwoord beheer van huishoudelijke afvalstoffen downloaden.