17.05.2010  
Richtlijnen aan de bodemsaneringsdeskundigen
Als bodemsaneringsdeskundige ontvangt u automatisch onze elektronische 'Richtlijnen bodemsaneringsdeskundigen'. U vindt er specifieke informatie voor bodemsaneringsdeskundigen in, bijvoorbeeld interpretaties van standaardprocedures of codes van goede praktijk, de uitvoering van bodemonderzoeken, saneringen en risicobeheer en richtlijnen en wijzigingen inzake administratieve procedures.

Mogen we u vragen om deze nieuwsbrief door te sturen aan al uw personeelsleden zodat zij ook op de hoogte zijn. U kunt volgende link gebruiken: www.ovam.be/richtlijnen.



Top
Aanleveren digitale gegevens
Onze interne informaticastructuur wordt vernieuwd. Digitale gegevens die u aanlevert op diskette zullen we nog maar in beperkte mate kunnen verwerken. We verzoeken u dan ook om voortaan de digitale gegevens aan te leveren op cd-rom of te mailen naar ibd@ovam.


Top
Aanvraag digitale info

Vanaf 1 juli 2010 geldt een nieuwe regeling voor de aanvraag van digitale info. Iedereen heeft vanaf dan de mogelijkheid om dossiers van bodemonderzoek digitaal op te vragen. De OVAM zal daarvoor volgende vergoeding aanrekenen:

  1. Voor het verstrekken van informatie van een rapport dat reeds volledig werd gedigitaliseerd in het Grondeninformatieregister is de prijs 50 euro per rapport
    (in pdf-formaat).
  2. Voor het verstrekken van informatie uit een rapport dat nog niet volledig werd gedigitaliseerd in het Grondeninformatieregister is de prijs 100 euro per rapport (in pdf-formaat)
De erkende bodemsaneringsdeskundigen krijgen op verzoek tevens de beschikbare xml of GIS-gegevens er bij. Wenst u enkel xml of GIS dan krijgt u die gratis. Aangezien dit pas sinds 2002 aan de OVAM wordt aangeleverd zijn xml- of GIS-bestanden van onderzoeken daterend van voor 2002 niet beschikbaar.

Lees meer


Top

Achilles Veiligheid, gezondheid en milieu preventiesysteem/zorgsysteem voor on-site bodemsaneringswerken

In juni 2009 werd het beoordelingssysteem van Achilles opgenomen in de standaardprocedure bodemsaneringswerken, eindevaluatieonderzoek en nazorg. Elke bodemsaneerder heeft sindsdien de mogelijkheid een certificaat aan te vragen bij een daartoe geaccrediteerde certificatie-instelling. U vindt een lijst met gecertificeerde bodemsaneerders i.k.v. het zorgsysteem op onze website.

Als bodemsaneringsdeskundige ziet u er op toe dat het bodemsaneringswerk wordt uitgevoerd volgens de meest recente versie van Achilles. Werkt u met een niet gecertificeerde bodemsaneerder dan laat u het (beperkt) bodemsaneringsproject of het risicobeheer inspecteren door een geaccrediteerde inspectie-instelling. De enige uitzonderingen hierop zijn monitoring en natuurlijke attenuatie.

Lees meer


Top

Vernieuwde F-leach
Aan het programma werden enkele kleine aanpassingen gedaan.

Hier vindt u de de laatste versie van F-leach


Top
Periodieke onderzoeksplicht na 1 juni 2008

Sinds 1 juni 2008 is de periodieke onderzoeksplicht gewijzigd. De artikels. 61 en 62 van het Vlarebo bepalen voor de Vlarebo-categoriën A en B de nieuwe termijnen voor het indienen van een eerste oriënterend bodemonderzoek.

De termijnen voor het indienen van een eerste oriënterend bodemonderzoek zijn afhankelijk van de startdatum van exploitatie. Werd reeds een conformverklaard OBO uitgevoerd? Dan geldt dit als startdatum voor de verdere periodiciteit van 10 of 20 jaar.

Enkele termijnen van art. 61 en 62 worden gewijzigd door de overgangsbepaling van art. 243 van het Vlarebo. Exploitanten die hun periodieke plicht in kader van het bodemsaneringsdecreet van 1995 nog niet zijn nagekomen krijgen tot 1 juni 2010 uitstel om zich in regel te stellen..

Lees meer


Top
Standaardprocedure voor oriënterend bodemonderzoek - toepassing strategie 5 A bij onteigening

In bepaalde gevallen moet een beperkte aanvulling van het meest recente oriënterend bodemonderzoek worden opgesteld als de ruimtelijke omschrijving van de oorspronkelijk onderzochte grond niet overeenstemt met de ruimtelijke omschrijving van de grond waarop de onderzoeksplicht rust. (zie artikels 64 tot 67 van het VLAREBO)

De ruimtelijke omschrijving van de grond wordt als 'gewijzigd' beschouwd wanneer:

  • er een kadastrale wijziging heeft plaatsgevonden waardoor de vorm of oppervlakte van het kadastraal perceel wijzigt (enkel verandering van nummer of van eigenaar/gebruiker wordt niet beschouwd als gewijzigd);
  • de onderzoekslocatie anders gedefinieerd wordt dan in het vorige onderzoek; dit kan onder meer het geval zijn bij exploitatie-onderzoeken in het kader van de periodieke plicht of sluiting van een inrichting.

Lees meer


Top

Code van goede praktijk voor het uitvoeren van risico-evaluaties en code van goede praktijk voor het opstellen van risicogebaseerde terugsaneerwaarden

Beide codes moet u gebruiken vanaf 1 juni 2010. Per code vindt u op onze website twee versies:

  • de eerste versie bevat gemarkeerde verduidelijkingen. Zo ziet u snel wat er gewijzigd is.
  • in de tweede versie zijn de verduidelijkingen aanvaard en vormt het een definitief document in pdf-formaat.
Naast enkele verduidelijkingen werd in hoofdstuk 3 een visietekst toegevoegd. Deze visietekst is een leeswijzer bij het interpreteren van de codes van goede praktijk.

U vindt de Codes van goede praktijk op onze website

Knelpunten of vragen? tom.behets@ovam.be


Top

 
Procedure overdracht delen van kadastrale percelen

De OVAM versoepelt vanaf 1 juli 2010 het beleid inzake de overdracht van delen van kadastrale percelen.

Vanaf dan kunnen onder bepaalde voorwaarden niet-verontreinigde delen van risicogronden overgedragen worden. Er wordt een onderscheid gemaakt tussen enerzijds afwijkingen op de onderzoeks- en meldingsplicht en anderzijds afwijkingen op de verplichting tot het uitvoeren van het beschrijvend bodemonderzoek en de verplichting tot het opstellen van een bodemsaneringsproject, aangaan van een verbintenis en financiële zekerheid. In het eerste geval is geen tussenkomst van de OVAM vereist, in het tweede geval kan een tussenkomst van de OVAM wel vereist zijn.

Het volledige beleid inzake overdracht van delen van percelen vindt u op onze website.

Knelpunten of vragen? tom.behets@ovam.be


Top

Eénduidigheid in gebruik van P-zin in dossiers

Als gevolg van enkele onduidelijkheden met betrekking tot toekenning van een O of P-zin bij oriënterend of beschrijvend bodemonderzoek, bij een verslag van oriënterend en beschrijvend bodemonderzoek of bij een eindevaluatieonderzoek heeft de OVAM volgend éénduidig standpunt ingenomen:

  • percelen met conc > RW voor het vaste deel van de aarde en/of grondwater: P-zin
  • percelen met conc < RW voor zowel het vaste deel van de aarde als het grondwater: O-zin

Top

Bedrag voor bodemattest is gewijzigd

Door aanpassingen aan de gezondheidsindex zal de prijs voor een bodemattest vanaf 1 juni 2010 stijgen van 30 euro naar 32 euro. Voor delen van percelen is de prijs gewijzigd van 120 euro naar 127 euro.


Top

 
Inhoudsopgave
Richtlijnen aan de bodemsaneringsdeskundigen
Aanleveren digitale gegevens
Aanvraag digitale info
Achilles Veiligheid, gezondheid en milieu preventiesysteem/zorgsysteem voor on-site bodemsaneringswerken
Vernieuwde F-leach
Periodieke onderzoeksplicht na 1 juni 2008
Standaardprocedure bij OBO - toepassing strategie 5A bij onteigening
Codes van goede praktijk voor het uitvoeren van risico-evaluaties en code van goede praktijk voor het opstellen van risicogebaseerde terugsaneerwaarden
Procedure rond overdracht delen van kadastrale percelen
Eénduidigheid in gebruik van P-zine in dossiers

Bedrag voor bodemattest is gewijzigd

Algemene informatie
Hoofdredacteur:
Eddy Van Dyck, afdelingshoofd Bodembeheer OVAM
Stationsstraat 110, B-2800 Mechelen
www.ovam.be
bodem@ovam.be