 |  | Oude en vervallen geneesmiddelen- Hoe kan ik zien of een geneesmiddel vervallen is?
Op het doosje staat altijd de productie- en de vervaldatum van het geneesmiddel vermeld. Tussen beiden is er meestal een verschil van twee tot vijf jaar. Kijk deze data goed na zodat je de productiedatum niet neemt voor een vervaldatum. Soms staat de vervaldatum ook op de tube of de blisterverpakking. Als je de vervaldatum niet meer kan terugvinden, neem dan geen risico en vraag raad aan uw apotheker. 
- Iemand van mijn gezin heeft dezelfde ziekte als ik enige tijd geleden heb gehad. Mag ik de geneesmiddelen die ik heb moeten nemen, ook aan hem/haar doorgeven?
Je kan die geneesmiddelen niet zomaar aan iemand anders doorgeven! Vraag eerst raad aan je huisarts of apotheker!
Bij geneesmiddelen die verkrijgbaar zijn zonder voorschrift bestaat er meestal geen risico op problemen bij gebruikers, die alleen dit geneesmiddel nemen. Neem je meerdere geneesmiddelen, vraag dan raad aan je huisarts of apotheker. Niettemin lees je best steeds de bijsluiter

- Waarom worden de geneesmiddelen niet ingezameld voor export naar ontwikkelingslanden?
De wereldgezondheidsorganisatie raadt dit ten zeerste af. De meeste geneesmiddelen zijn immers reeds vervallen wanneer ze worden ingezameld, en dus nutteloos en zelfs gevaarlijk voor verder gebruik. De geneesmiddelen die op de Belgische markt gebracht worden verschillen bovendien vaak wat betreft posologie, verpakking, toedieningsvorm etc. van wat gangbaar is in de ontwikkelingslanden. Verder zijn de bijsluiter (vaak zoek) en de verpakking opgesteld in een taal die niet toegankelijk is voor de meeste ontwikkelingslanden. Ook de manier waarop een geneesmiddel bewaard werd kan de kwaliteit van het geneesmiddel aantasten.
- Ik weet niet goed hoe ik al mijn geneesmiddelen en de verpakking moet scheiden. Wat nu?
Je kan op de OVAM-website een sorteerwijzer raadplegen, die je helpt om de juiste sortering door te voeren. Als je dan nog vragen hebt, kan je steeds de begeleidingscommissie contacteren: tel.015/284 327 of 015/284 268 of info@ovam.be

- Waarom mag ik mijn oude en vervallen geneesmiddelen niet afgeven op het containerpark?
De wetgeving inzake geneesmiddelen verbiedt de inzameling van oude en vervallen geneesmiddelen op het containerpark. Daarbij komt ook nog dat je privacy moeilijk kan worden gegarandeerd, en dat de samenstelling van de aangeboden oude en vervallen geneesmiddelen niet kan worden gecontroleerd. 
- Zijn oude en vervallen geneesmiddelen geen gevaarlijk of giftig afval?
Neen. De Europese Afvalstoffenlijst deelt oude en gevaarlijke geneesmiddelen in als niet gevaarlijke afvalstoffen. De enige uitzondering hierop zijn de cytostatische geneesmiddelen. Dit zijn geneesmiddelen die bij kankerbestrijding worden ingezet, en die quasi uitsluitend in ziekenhuizen worden gebruikt.
- Moet ik mijn oude en vervallen geneesmiddelen teruggeven aan dezelfde apotheker bij wie ik ze heb gekocht?
Neen. Elke apotheker is verplicht om deze oude en vervallen geneesmiddelen te aanvaarden indien ze op de juiste manier worden aangeboden, zelfs indien je ze niet bij hem/haar hebt aangekocht.
- Moet ik mijn oude en vervallen geneesmiddelen uit de doordrukverpakking verwijderen alvorens ze af te geven bij de apotheker?
Neen. Net zoals tubes zijn blisterverpakkingen niet recycleerbare verpakkingen en moet je ze dus niet verwijderen.
- Ik heb een leeg siroopflesje. Mag ik dat bij het glasafval doen?
Ja. Lege flesjes van geneesmiddelen zijn recycleerbaar en mogen dus met de selectieve glasinzameling worden meegegeven.
- Ik heb een geneesmiddel gekocht dat in een spuit met naald zit. Mag ik de gebruikte spuit + naald ook terugbrengen naar de apotheker?
Neen. De inzameling en verwerking van injectienaalden moet gescheiden blijven van de verwerking van oude en vervallen geneesmiddelen. Als de naald van de spuit kan worden gescheiden, mag je de lege spuit wel met het gewone huisvuil meegeven.
Indien de injectie moet worden gegeven door een arts of verpleegster, dient deze de gebruikte injectienaald mee te nemen. Wanneer je zelf de injectie doet, moet je de gebruikte injectienaald via de KGA-inzameling van je gemeente verwijderen. Je moet de injectienaalden wel eerst in een naaldcontainer opbergen alvorens je ermee naar de KGA-inzameling gaat. Die naaldcontainer kan je aankopen bij de apotheker, medische speciaalzaak of de Vlaamse Diabetesvereniging. Lees hier meer over de inzameling van injectienaalden van particulieren.

- Mijn huisdier heeft geneesmiddelen moeten nemen, maar ik heb nog overschot. Waar moet ik ermee naartoe?
Je kan deze restjes, ontdaan van hun recycleerbare verpakking, ook afgeven bij de apotheker. Producenten van deze dierengeneesmiddelen financieren immers ook de inzameling en verwerking van oude en vervallen geneesmiddelen.
- Ik gebruik homeopathische middelen. Waar moet ik met de restjes naartoe?
In de mate dat homeopathische geneesmiddelen farmaceutische specialiteiten zijn, mogen ze worden afgegeven aan de apotheker. In geval van twijfel, raadpleeg je apotheker.
- Mijn apotheker wil mijn oude en vervallen geneesmiddelen niet terugnemen. Wat kan ik daartegen doen?
Elke apotheker die aangesloten is bij de APB of OPHACO, heeft de plicht om deze oude en vervallen geneesmiddelen te aanvaarden indien ze op de juiste manier worden aangeboden. Wanneer je apotheker je oude en vervallen geneesmiddelen niet wil aanvaarden, kan je altijd contact opnemen met de begeleidingscommissie, die de inzameling en verwerking van de oude en vervallen geneesmiddelen controleert: tel. 015/284 327 of 015/284 268 Of oudegeneesmiddelen@ovam.be

- Hoe worden oude en vervallen geneesmiddelen verwerkt?
De oude en vervallen geneesmiddelen worden verbrand in verbrandingsinstallaties voor huishoudelijk afval. Deze garanderen een milieuverantwoorde en veilige vernietiging van de oude en vervallen geneesmiddelen. Deze verbranding gebeurt integraal op kosten van de farmaceutische industrie.
- Hoeveel oude en vervallen geneesmiddelen worden er jaarlijks ingezameld?
Deze informatie kan je terugvinden in het meest recente jaarverslag rond de inzameling van oude en vervallen geneesmiddelen.

- Als de oude en vervallen geneesmiddelen toch worden verbrand in huisvuilovens, kan ik ze dan niet beter in de huisvuilzak gooien?
Neen, en daar zijn verschillende redenen voor: ten eerste is de inzameling via de apotheker volledig gratis voor jou. Daarentegen moet je voor de verwerking van de huisvuilzak zelf betalen. Ook houdt de verwijdering via het restafval een zeker risico in: de oude en vervallen geneesmiddelen blijven nog een tijd binnnen het bereik van kinderen en huisdieren totdat de zak wordt opgehaald. Indien je naar de apotheker gaat, zal je de geneesmiddelen rechtstreeks van het medicijnenkastje naar de apotheker brengen.
- Mag ik vloeibare geneesmiddelen door het toilet spoelen?
Neen. Op deze wijze komen ze in het afvalwater terecht, waar ze schadelijke effecten kunnen hebben op het milieu. Vloeibare geneesmiddelen zijn afvalstoffen, waarvan het wettelijk verboden is om ze te lozen via het afvalwater. Flesjes die nog vloeibare restjes bevatten kan je dan ook beter bij de apotheker binnenbrengen. In de sorteerwijzer op de OVAM-website vind je bovendien verdere informatie die je helpt om juist sorteren.

- Ik heb een vraag of klacht over de inzameling van oude en vervallen geneesmiddelen. Bij wie kan ik hiervoor terecht?
De milieu-ambtenaar van de gemeente zal je antwoord kunnen geven op de meeste algemene vragen. Voor meer gedetailleerde vragen en klachten kan je steeds terecht bij de begeleidingscommissie: tel. 015/284.327 of 015/284.268 Of oudegeneesmiddelen@ovam.be
Ook kan je het laatste jaarverslag over de selectieve inzameling van oude en vervallen geneesmiddelen consulteren op de OVAM-website.

|